MER

“Troonil oskab iga teine istuda, aga mängida kojanarri, selleks on aru vaja" - Anton Hansen Tammsaare

Uus aasta meie kodus

Meil pole mingeid suuri aastavahetustraditsioone, kus me valame tina või ma-ei-tea-mida-veel-aastavahetusel-tehakse, aga mul on mingid kindlad asjad, kuidas ma uut aastat vastu võtan.

Esiteks algab kogu värk juba nädal enne, kus ma teen suurema koristuse ja sorteerin ära kõik kapid ja pesen ära kogu pesu, et uude aastasse vana sodi kaasa ei tuleks.

Teiseks toimub vist kogu aeg aastavahetuspidu meie juures. Ma ei mäletagi, kas olen üldse aastavahetusel kellegi teise juures käinud.

Toit peab olema erilisem ja laual peab olema vähemalt 12 erinevat asja. Seekord ei lugenud, aga mulle tundub, et kindlalt sai rohkem. Kell 12 lähme me kindlapeale vaatama ilutulestikku ning pärast tuppa tulles presidendi kõnet.

Esimene jaanuar on ülioluline, sest ma olen veendunud, et nii nagu aasta algab, nii kulgeb ka ülejäänud aasta. Tavaliselt ma teen spaa-stiilis hommikusööki – et munapuder, peekon, oad, kalavalik, puuviljad, kohv ja mimosa. Sellise aeglase ja mõnusa hommikusöögi. Seekord oli see eelmise õhtu laud nii lookas, et polnud mõtet midagi teha, ainult mimosa jäi.

Aasta esimesel päeval ei ole mingit laisklemist, vaid peab minema jalutama. Tegime pika jalutuskäigu ja siis panime sauna hakkama. Õhtusöögiks oli ikka veel eilsest jäänud kraam.

Järgmisel päeval me tegime jälle tripi Türisalu raketibaasi, Treppojale ja Klooga koonduslaagri memoriaali juurde ja lõpetasime päeva filmiõhtuga. See on ka üks järgmise aasta eesmärkidest – käia rohkem jalutamas ja ringi trippimas.

Ma iga aasta panen mõned eesmärgid ka paika. Selle aasta põhiline eesmärk on rahaasjad jonksu saada, et oleks mingi süsteem, rahaseisust oleks parem ülevaade ja saaks rohkem kõrvale panna. Selleks ma kasutan rahalise vabaduse eksperdi Vallo Arumäe nõuandeid erinevate kontode loomise kohta – kontod loodud ja esimesed piskudki kantud sinna, kus vaja.
Lisaks teen eelarvet, et teaks täpselt, kuhu ja palju läheb. Kui tahad mind toetada, siis klikka blogis mõnele reklaambännerile, siis kõliseb mu rahakotti mõni sent. 🙂

Leidsin päris huvitava lehe ka, kus saab raha eest küsitlusi täita. Kui tuleb mõni küsitlus, mida sa sobid täitma, saadetakse kutse meilile ja kui mõned vabad minutid on, teed ära. Noh, seal megapalju ei teeni, aga kes senti ei korja, see eurot ei saa. Kes ka tahab, liitu läbi selle lingi, sest sõpru kutsudes saab 80 senti, mis pole tegelt ka paha.

Eesmärgid on muidugi seotud ka maja remondiga, sellest ei pääse vist kunagi, see on ka osaliselt seotud rahaliste eesmärkidega, sest nõuab omajagu remonti suunatud raha.
Üks eesmärkidest on saada valmis teise korruse trepihall. Sellega on juba algust tehtud – aluspõrand on pooleldi tehtud ja katuseaken ostetud.

Teine suurem projekt on sauna-garaažimajast külalistemaja ehitamine. Sellega sai ka algust tehtud – saunauks ehitati kinni, tehti telliskiviseina ukseauk, et ühendada elektriruum ja sauna eesruum, et tekiks suurem eesruum ja värviti maja punaseks. Kuna läks külmaks, siis edasi teha ei saanud, aga nii kui soojemaks läheb, siis läheb suuremaks ehituseks. Garaaž on vaja tühjaks teha, garaažiuks sulgeda, ehitada mingi väiksem kuur asjade jaoks, mis enne olid garaažis, ehitada põrand, seinad kinni ja… ma ei kujuta ette praegu veel, kuidas see täpsemalt välja hakkab nägema, aga ma olen kindel, et see saab olema vinge, nagu selline minimaja. Saunamaja ette tuleb ka terrass ja kasvuhoone, kuhu saab otse terrassilt astuda.

Elumaja on ka plaanis värvida üleni punaseks ja ehitada suurem terrassilaadne trepp ja varjualune välisukse kohale.

Aias muidugi tahaks rohkem kõpitseda, aiamaa süsteemsemaks muuta, vb väikse kartulimaa ka hakkama panna.

Kolmas eesmärk on olla kriisideks paremini valmistunud. Läheb siis elekter ära, tuiskavad teed kinni või kaob vesi. Või hoopis peab karantiinis olema ja ei saa poodi minna (kuller käib, aga näiteks kevadise lockdown‘i ajal oli siia võimatu kullerit saada ja pidi ise poes käima). Üks selle eesmärgi osa on ka külalistemaja, sest see on ahiküttega, kui elumajas on meil kõik elektri peal.

Nii et eesmärgiks on, et sügavkülm oleks kogu aeg täis liha, kala, juurvilju, marju. Pildil olev konservikapp peaks saama täis, praegu on see õige hädine, sest eks me kasutame ka neid asju kogu aeg ja suht raske on seda täis hoida. Ma otseselt hulluks ei lähe, aga kui midagi ostan, siis ostan veits varuks ka – näiteks kui ostan kohvi, siis vaatan, et oleks 2 pakki varuks. Kui õli on soodukaga, võtan mitu pudelit jne. Ühesõnaga et poleks viimane asi lahti, vaid kui otsa saab, saab kapist uue haarata.

Mul pole aimu ka, palju toitu on vaja, et elada näiteks kuu, nii et ma pean sel aastal tegema ühe kuu eksperimenti, et kaua me meie olemasoleva toiduga vastu peame, et poest mitte midagi juurde ei too, siis on ehk pilt natuke selgem, palju võiks toitu kodus olla.

Muud varud vajavad ka täiendamist – võiks olla varugaasiballoon (juba niisama mugavuse pärast ka, see saab suht ootamatult otsa) ja kuu jagu joogivett varuks (me kasutame Edeni veeautomaati).

Rohkem mingeid suuri eesmärke ma praegu ei sea. Tahaks ühel reisil ka ära käia – üks sõber kutsus Brüsselisse ja teised Iisraeli, mõlemad tunduvad ägedad reisid, aga raha säästmise eesmärgil vast ühest reisist piisaks. Elame, näeme!

Head uut aastat teile!

Laigi ja jaga:
fb-share-icon
« »