MER

“Troonil oskab iga teine istuda, aga mängida kojanarri, selleks on aru vaja" - Anton Hansen Tammsaare

No mina olen juba AASTAID teadnud, et Eurovisioon poliitiline palagan

Nagu ilmselt väga paljud teised, vaatasin ka mina eile Eurovisiooni. Ja vaatamise all pean siis silmas seda, et magasin tükk aega diivanil, kuni abikaasa ütles: “Ärka üles, Ukraina võitis.”

Mulle hullult meeldib see, et igal aastal, kui on Eurovisioon, ronivad koopast välja hulk inimesi, kes avaldavad teistelegi suure ja hästi hoitud saladuse – et nad närisid juba ammu läbi, et Eurovisioon on juba AASTAID poliitiline näitemäng, mitte lauluvõitlus.

Ja mul tekib ainult kaks küsimust:

  • Mis aastast täpsemalt on Eurovisioon poliitiline näitemäng
  • ja kuidas see poliitiline näitemäng töötab?

Viimane huvitab mind kohe eriti. Kas see käib riigisiseselt, et Kaja Kallas, Jüri Ratas ja Helmed saavad ööpimeduses salaja kapuutsidega ristteel kokku ja lepivad isekeskis kokku, kes võidab või saavad kõik suurte riigi esindajad seal kokku ja otsuatavad, kes kelle vahel hääletab?

Saan aru, et Eestis kuulusid tänavu žüriisse Sven Lõhmus, Maian Kärmas, Liina Ariadne Pedanik, Karl Killing ja Toomas Olljum. Mis nende roll selles on? Kas Kaja helistab neile ja teavitab otsusest, kelle poolt hääletada või kuidas?

Ma saan aru, et üks argument on see, et antakse punkte oma naaberriikidele või neile riikidele, kellega ollakse heas suhtes. Kuulge, andke andeks, aga kui ma oleks lauluvõistluse pealtvaataja ja seal osaleks mu sõber, ma annaks ka talle sõbramehe poolest mingi punktikese. Noh, viisakusest, sest oleme sõbrad. Nagu kui su sõber osaleb mingil muul konkursil või loosil näiteks, et pane kõige nunnumale lapsele laik, siis ta laps pole kõige nunnum, aga sa ikka paned talle ka laigi, sest ta on su sõber. Kas teil pole nii?

Samas Eurovisioonil ju isegi ei ole nii ja me isegi ei saanud oma naabritelt mingeid punkte. Nii et kuidas see poliitiline kokkumäng ikkagi toimib?

Eriti mulle meeldivad need inimesed, kes on nagu: “Eurovisioon on poliitiline kokkumäng yada-yada-yada… miks Ukraina Eestile punkte ei andnud, kui Eesti on neid nii palju aidanud?”

Nagu… kui mõrane see loogika on. Sa heidad ette, et on kokkumäng ja hääletamine ei käi laulu põhjal, samas tahaks punkte saada heade suhete eest. Kumb siis – tahad abi eest punkte või laulu eest punkte?

Ja no lõpuks tuli võit ikkagi rahvahääletuse põhjal. Ehk ma saan aru, et inimesed üle Euroopa võtsid oma telefonid kätte ja hääletasid nende poolt, kes neile kõige rohkem meeldisid või keda nad tahtsid võitjana näha. Mis iganes põhjus neil siis oli – et avaldada poolehoidu Ukrainale või neile lihtsalt meeldis Ukraina lugu. Kuidas see on poliitiline näitemäng? See on ju puhas demokraatia – jah, ei? Mismoodi veel hääletama peaks? See on kõige puhtam ja usaldusväärsem hääletamisviis, kui kõigile on antud hääl ja võimalus hääletada.

Olgu, ma saan aru, et ühele meeldib üks lugu, teisele meeldib teine lugu. Mulle meeldib alati Eesti lugu, isegi kui see on täielik sitt. Ikkagi oma sitt. Aga lõpuks võidab ikka see ju, mis kõige rohkem läheb hinge inimestele.

Võibolla ma lihtsalt ei näe neid kõiki näitemänge läbi. Kui keegi siin on ka aaaaaastaid rääkinud, et Eurovisioon on poliitiline palagan, kas te palun selgitaks mulle ka, et KUIDAS?

Laigi ja jaga:
fb-share-icon
« »