MER

“Troonil oskab iga teine istuda, aga mängida kojanarri, selleks on aru vaja" - Anton Hansen Tammsaare

Minu doomsday prep tase – 0

Ma olen katastroofideks valmistumise peale mõelnud. Niimoodi hooti. Üksvahe ma mõtlesin, et hakkan preppima – ostsin taskulambi (kulub ikka ära), megapalju patareisid, küünlaid ja tikke. Mul on reaalselt nii palju tikke, et sellest peaks elu lõpuni jaguma. Vaatasin, et mul oleks kodus veits süüa, et mõned head päevad ikka vastu peaks – nagu konservube, marineeritud seeni, kuivaineid.
Mul oli terve pikk nimekiri asjadest, mida peaks koju varuma. Kompass, patareidel töötav raadio…

Aga selleks, mis eile toimus, ei saanud mind mitte miski ette valmistada.

Värvisime meie rahulikult üleval uut magamistuba ja käis… plõks. Elekter ära. Kuna meil just suvel olid elektriga jamad, siis oli esimene mõte, et jumal küll, palun et jälle seda jama poleks. Aga aknast vaadates valitses ka pilkane pimedus, kellelgi ei põlenud tuled. Siis oli asi selge, elektrikatkestus. Elektrifirma sõnul tuleb elekter tagasi alles 4 tunni pärast ja üle 800 tarbija on elektrita.

Õnneks oli mul kodus süüa. Mul oli plaanis just tunnikese pärast hakata tegema pasta bologneset. Nüüd oli mul imeline võimalus elektrita süüa toorest hakkliha ja keetmata makarone, sest mul on elektripliit ja elektrit ei ole.

Süütasin küünlad esiteks (mida mul on), et midagigi näeks. Taskulamp oli kadunud. Vist saunamajas.

Vaatasin kiirelt toiduvarud üle ja selgus, et süüa ei saa midagi, kui pliiti kasutada ei saa. Kui just oakonservi või marineeritud seeni ei taha. Selge, saab minna poodi. Aga oot-oot, mis siis kui külapoes on ka elekter ära. Sularahas vast saaks osta, aga meil kummalgi pole sentigi sularaha. Siis peab sõitma kaugemale poodi. Aga mõelge kui oleks elekter ära kogu Harjumaal ja mitmeid päevi? Ma kogu aeg mõtlen, et peaks kütusepaagi täis hoidma, aga just täna on mul kütus peaaegu otsas ja kaugele sõita ei saaks.

Õnneks oli poes elekter olemas ja sai kaardiga süüa osta. Meeldetuletus endale: hoia igaks juhuks alati kodus sularaha.

Õnneks oli läpaka aku enam-vähem täis ja telefoniga sai jagada mobiilset netti, nii et Netflix küünlavalgel. Siis kadus aga ka internett.

Kõige hullem on aga see, et meil kodus oleneb elektrist kõik. Ka küte. Ilma elektrita ei tööta ei õhksoojuspump ega ka pelletkamin. Seda näitas väga ilmekalt aina langev ja langev toatemperatuur meie soojustamata katusega majas – magamistoas 16 kraadi, elutoas 18 kraadi. Täitsa jahedaks hakkas kiskuma. Aga mis saaks, kui -20 kraadise ilmaga läheks elekter ära mitmeks päevaks? Mul oli idee saunamaja korda teha. Seal saaks kütta sauna ja soojamüür läheks siis eesruumis soojaks, kus võiksid olla diivanid. Praegu on seal soojustamata, nii et saaks parimal juhul saunalaval istuda soojas.

Õnneks tuli elekter tagasi, aga pani ikka mõtlema sellele, kui palju me oleneme elektrist. Niimoodi üks õhtu on täitsa tore. Istuda küünlavalgel ja kuulata õues marutavat tormituult. Aga mitu päeva? Nädal? Muidugi parim oleks generaator. Ma eile korra vaatasin videot generaatoritest, aga siis kadus nett ära, nii et pooleli see jäi.

Kui valmistunud te oleksite näiteks pikemaks elektrikatkestuseks?

Laigi ja jaga:
fb-share-icon
« »