MER

“Troonil oskab iga teine istuda, aga mängida kojanarri, selleks on aru vaja" - Anton Hansen Tammsaare

Kuhu minna? Avasta Suurupit!

Päisepildi allikas: visitharku.com. Pildil Romanovite patarei

Kuna reisile minna ei tohi ja restoranis rannakarpe luristada ei saa, siis kuhu minna? Me oleme siin viimasel ajal avastanud kodukanti, kus on igasuguseid huvitavaid kohti, millest varem ei teadnudki (sest käisime reisil rannakarpe luristamas). Meil on Suurupisse vähem kui 10 mintsa sõita, Tallinnast 20 mintsa, nii et päevatripiks paras.

Ja oh juudas, on seal Suurupis alles palju asju vaadata, et kõike päeva jooksul ei jõudnudki, ilmselt on iga nädalavahetus kuu aega seal midagi teha.
Kus me käisime?

Romanovite patarei

1907. aastal valmis tsaaririigi uus kaitsekava, milles oluline osa oli Tallinnal ja rajati Läänemere sõjalaevastiku operatiivbaas, kus planeeriti merekindlused. Patarei planeeriti merele tulistamiseks Läänes kuni Paldiskini. Õhiti 2 neljakandilist 10 meetri sügavust süvendit, kokku 50×40 meetrit, kuhu planeeriti suurtükitornide alused, laskemoonalaod, meeskonnaruumid, diiselgeneraatorid ja muu.
Süvend saadi valmis, aga sellega oli see jama, et see sattus allikale ja täitus veega. Saan aru, et seal käiakse suvel ujumas ka ja ilmselt peaks seal olema päris puhas vesi, kui see on allikal, nii et see on nagu 10 meetri sügavune suur bassein? Täiega naiss ju.

Suurupi tuletorn

Juba meresõidu algaegadest näidati Suurupis lõketega koduteed. 1760. aastal rajati uus paekivist tuletorn, mille tulekausis põletati hagusid ja sütt. Tuletorn on kasutusel ka tänapäeval. Koos alumise tuletorniga toimub Läänesuunaline laevaliiklus Tallinna sadamatesse.

Õhkulastud patarei

Selle me avastasime jumala juhuslikult, kui kõndisime tehnilise vaatluse posti poole, millest ma allpool räägin. Kaugelt teelt see tundus nagu mahajäetud maja ja mõtlesime, et lähme vaatame lähemalt.

Tegu on helgiheitja varjendiga, kust valgustati merd kahurite jaoks. See õhiti oktoobrirevolutsiooni ajal, mis toimus 1917. aastal.

Tehnilise vaatluse post

Postide põhihooned ehitati märksa hiljem, 1950. aasta alguses. Vasakul on generaatorihoone ja paremal meeskonnaliikmete hoone. Taga olid vaatlustornist jäänud postid.

Suurupis jääb veel avastamiseks: Vaila tiigid, Türisalu raketibaas, Suurupi tulejuhtimispunkt, rannapatarei kahuriõued ja nende ühenduskäigud, rannapatarei II, merekindlus ja rannapatareid, PSM Naage positsiooni rooduvarjend, Peeter Suure merekindluste varemed, Nõukogude Liidu piirivalvepunkt, Naage lennuväli, Keila lahingu mälestuskivi, Humala varjendite vaheline tunnelisüsteem.

Räägitakse ka, et Peeter Suure ajast on siitkandist tunnelid, mis viivad Tallinnasse, aga neid polevat vist siiani leitud.

Ja kui on tuju Netflixida, siis soovitan täiega sarja “The Last Czars” Nikolai II perekonnast.

Kas te oled siinkandis trippimas käinud? Tead midagi huvitavat nende kohtade kohta? Jaga kommentaarides!

Laigi ja jaga:
fb-share-icon
« »