Paljudel emadel on see RPA vs rinnapiim teema. Mul polnud see üldse hinges. Võibolla on asi selles, et ma ise ei saanud (vist) rinnapiima. Või noh, mu vanaema kunagi rääkis, et mu ema käis minuga perearsti juures kui ma olin beebi, tuli välja, et ma olen väga alakaalus ja siis ta valetas, et kõik on korras ja lõpuks ma sattusin haiglasse alatoitumisest. Ma ei tea, mida ma siis sõin edasi, ma pole küsinud, aga ma pakun et midagi muud siis, sest ta kolis minema nagunii veits aega pärast mu sündi. Ja ma tulin täitsa normaalne välja, heh-heh-heh.
Muidugi ma olen selles mõttes arvamusel, et rinnapiim on parim, aga kui laps jääb nälga ja ise oled depressioonis, kõik on juba järele proovitud, siis jumalauda, anna lapsele süüa. Vahet pole, kas rinnapiim või RPA, lõpuks sööb nagunii autopõrandalt friikaid.
Aga lisatoiduga on mul mingi teema. Oskari isa kasvatas siin suure hoolega talle aiamaal kõiksugu vilju ja ma tegin neist sügavkülma püreed. Paljud hakkavad andma lisatoitu, kui laps saab 4-kuuseks. Mul sellist plaani ei olnud, mõtlesin lihtsalt, et vaatan tunnetuse järgi. Üldiselt saan aru, et soovitatakse alustada 6-kuuselt, kui pole just vajadust varem. 4-kuuselt tal küll mingit huvi toidu vastu ei olnud. Ta oli alles nii loode ka, et oli ka kuidagi imelik talle päristoitu anda.
Nüüd mõned nädalad tagasi ma hakkasin märkama, et talle hakkaks justkui piimast väheks jääma. Kui ta enne magas kenasti 21-7 söömata, siis nüüd hakkas kogu aeg öösel ärkama, et süüa. Ja mitte niisama ärkama, vaid reaalselt inimesel kõht tühi ja kulistab terve pudeli piima sisse.
Kui ta sai 5-kuuseks, meil oli nagunii arstiaeg. Rääkisin siis perearstile, et selline lugu, et mulle tundub, et talle jääb piimast väheks. Tema ütles, et no aga anna siis lisatoitu, et võib anda küll. Ma siis rääkisin, et ma lugenud, et ei peaks enne 6. elukuud alustama. Ta ütles, et no aga ära anna siis.
Siis mul oli kõne toitumisnõustajaga, kes oli väga selle vastu, et lisatoitu anda enne 6. elukuud, kui lapsel on kaal korras. Et liiga vara alustamisega võib teha lapse tervisele liiga ja WHO ja muude tunnustatud allikate järgi ei tohiks enne 6. kuud lisatoitu anda, välja arvatud erijuhtudel, sest lapsel pole seedimiseks vajalikke ensüüme.
Tema soovitus oli Oskarit hommikupoole rohkem nuumata, sest hommikuti ta väga ei söö – muidugi, kui ta öösel mehemoodi söönud on.
Igatahes nüüd me oleme olukorras, kus noormees ärkab iga 2-3 tunni tagant ja tahab süüa. Ma näen, et talle jääb piimaks väheks ja ma tahaks talle anda lisatoitu, samas ma ei taha anda ka, sest ma ei taha ju tema tervist kahjustada. Siis mu sees ongi konflikt, sest ma muidu olen tegutsenud ainult tunnetuslikult. No näiteks hästi palju on küsitud, et mitme tunni tagant ja palju sa lapsele RPA-d annad. Ma ausalt ei tea, ma annan kui tal on kõht tühi ja nii palju kui ta tahab. Uneaegadega samamoodi – ainult ööuni on kindlal kellaajal, muidu ta päeval magab siis kui tal uni on. Ja nüüd mu sisetunne ütleb, et ta peaks sööma lisatoitu, aga mu aju ütleb, et ta ei tohi veel.
Ma täna käisin nagunii piima ostmas, siis pistsin korvi ühe püree ja pudru ka. Nüüd mõtlen õnnisele ajale, kui ma jälle magada saan terve öö nagu enne kui üks näljane putukas kõrval ei karjunud. Aga no ei tõuse käsi andma.
Rääkige, kuidas/millal te alustasite lisatoiduga?
nell
07/12/2022 — 09:11
See võibolla ei ole meditsiiniliselt kõige õigem. Aga kui minu lapsel nii 5-kuuselt tundus ka, et õhtusöök ei ole piisavalt toitev ja ärkas öösel näljaga siis beebigrupis keegi rääkis piimasegu sisse pudrupulbri lisamisest. Tead need beebipudru pulbrid, millele lisatakse vesi ja rpa pulbrit… No vot õhtuse rpa pudeli sisse sai lisaks pandud lusikatäis pudrupulbrit ja uned läksid pikemaks. Aint pudeliluti pead siis suurema auguga võtma kuna see veits tummisem segu.
merjeblogi
07/12/2022 — 09:14
Hmm, ma pole kuulnudki sellisest variandist.
Rents
07/12/2022 — 10:14
Mul on tunne, et soovitused on Eestis muutunud, vanasti soovitati alustada 6 kuu kandis (st natuke vanasti, nõukaajal oli nelja kuu peal normaalne putru juurde anda), nüüd leitakse taas, et kuuekuune võiks juba süüa, st alustada võiks natuke varem. Mulle ütles perearst viie kuu peal, et võin alustada, aga kuna lapsel oli kaaluiive niigi hea ja ta ise sel ajal ei korralikult ei istunud ega toidu vastu huvi üles ei näidanud, ootasin kuue kuuni. Aga meil on küll nii, et sööb öösel ikka mõnuga ja ma arvan, et päeval hakkab ta rohkem sööma alles siis, kui ma rusika lauale löön ja ütlen, et öösel on baar kinni. Lisatoitu sööb küll väga kenasti päeval, aga piima ainult natukene ja siis on jälle vaja kassi järele joosta.
Aga pildi kohta ei saa ütlemata jätta, et lisatoiduga on ikkagi see, et soovitatakse alustada üks komponent korraga – sellel, mis sul seal letil, on korraga sees nisu, piim ja banaan. Nisu ja piim on siis kaks kõige tõenäolisemat beebiea allergeeni kolmest (kolmas on muna) ning banaani kohta ütleb minu perearst, et tema enne esimest aastat ei annaks seda (ma ei tea, miks, mina annan ikkagi suht algusest peale, sest seda nii paljude beebiputrude sees ja ma ei viitsi ise teha). Samas, kui juba proovitud ja kratsima ei hakanud / kärna ei läinud, on muidugi kolm komponenti korraga testitud – ja ma tegelikult ei tea RPAst midagi, kui see ka lehmapiima baasil on, siis sul vist see oli niigi selge, et piimaallergiat pole. (Meil siin pikaajalise elimineerimisdieedi tulemusel tundub, et põhiprobleemiks on ikkagi kakao ja/või pähklid, kõik muu ok – ja no loomulikult mu laps ei söö šokolaadi aastaselt, aga häirib ka minu rinnapiimast piisavalt, kui enda menüüst šokolaadi ära jätsin, läks lapsel nahk korda. Ja teine asi, mis tal otsekohe naha punaseks ajab, on kõrvits, mis on üsna ebatavaline allergeen + muidu beebidele väga kasulik, nii et enamvähem igas teises beebitoidus sees. Nii et enda kogemuse pealt soovitaksin ikkagi järgida ametlikke nõuandeid ja lisada kas ühe uue komponendi iga kolme päeva tagant või siis vähemalt panna kirja, mida sa lisad, et kui tekivad kuskile punased laigud, siis saad kohe vaadata, mis viimase nädala aja jooksul uut on menüüsse pandud.)
merjeblogi
07/12/2022 — 10:25
Jaa, ma tean seda. Ma plaanisingi alustada kõrvitsast (ja hommikul, mitte enne magaminekut). Seda ööputru on lihtsalt hästi palju soovitatud just enne magamaminekut anda. Samas jah jääb segaseks, kuidas nii väiksena anda nii palju erinevaid asju sisaldavat putru. Seal on peal kirjas muidu 4+.
Rents
07/12/2022 — 14:20
Jaa, ma olen muude asjadega ka märganud seda – ise langesin selle lõksu, et andsin mingit kõrvits + asja ja siis pidin välja mõtlema, mis neid suunurki punaseks ajab, kas porgand või kartul või kõrvits. Mõtlesin alguses, et meil endil pole ühtki allergiat, kui tõenäoline see ikka on, et titel neid on, nii et ei osanud ettevaatlik olla.
Janika
07/12/2022 — 10:22
Mina alustasin 6. elukuust, kuna oli rinnapiimal ja kaalu tuli iga kuu 1kg juurde. Seega polnud varem vajadust. Rinnapiima küsis öösiti mõnikord iga tunni tagant, aga see oli mingi periood ja läks ise üle. Minu kogemus ütleb, et kõik sellised olukorrad on ajutised olnud, tuleb lihtsalt vastu pidada. Aga ma soovitaks ka enne ööund seda pudruvärki, koos rpa ja/või veega suurema otsaga pudelist anda. Me alustasime ka enne ööund pudru andmisega, et öösel paremini magaks (kõht püsib kauem täis). https://www.prismamarket.ee/entry/milupa-hea-une-riisipuder-banaaniga–250g–alates-4-elukuust/5900852049156
merjeblogi
07/12/2022 — 10:27
Einoh, muidugi on see ajutine periood, vast 16-aastaselt enam piima ei taha öösel 😀 . Ma mõtlengi, et kas kannatada veel kuni 6k. Pigem vist ikka kannatada ära jah.
Rents
07/12/2022 — 12:00
See “kõik sellised olukorrad on ajutised olnud” käib kahjuks mõlemat pidi. Minu oma magas ajutiselt viis ja paar korda isegi kuus tundi järjest, aga nüüd on 11kuune ja mitu ööd järjest iga tunni kuni kahe tagant ärganud. 😀 Mis on kindlasti ka ajutine, aga ma ise olen üsna kurnatud, mõtlen hommikuti kassi mõrvamisest (sest kassi ei huvita, kas ma olen maganud, ta tuleb kell kaheksa tuppa ja hakkab süüa nõudma). Nii et tihti vist peab ikkagi ema hakkama mingeid süsteemsemaid muudatusi tegema, kui tahab natuke varem mingeid tulemusi näha (teismeeas põõnavad nad nagunii kõik mõnuga terve öö).
Lumi
07/12/2022 — 11:00
Meie hakkasime püreesi pakkuma lastehaigla lastearsti soovitusel tasapisi al 4. elukuust, kuna beebi kaal oli väga väike. 6. elukuust hakkasime pakkuma näputoitu. Tänaseks 1,5-aastane laps, kes sööb perega sama toitu.
merjeblogi
07/12/2022 — 11:04
Kui kaal on väike, siis kindlasti peab jah
Mari
07/12/2022 — 11:01
Mul oli ka RPA laps ja kuna öeldakse et nende seedesüsteem on rohkem arenenud vms, et RPA’d raskem seedida, siis alustada 4-kuuselt. Meil sai esimesed ampsud lillkapsa või kõrvitsapüreed siis ja näed, elab ja pole häda midagi 😀 Ma arvan et kui sa ise näed, et võiks juurde anda siis anna. Alates 4’ndast kuust on okei ja olgem ausad, alguses sööb ta nkn paar ampsu ainult.
PS. See toitumisnõustaja päris sellist hüsteerilist keelamist ei tohiks mu arvates küll praktiseerida..
merjeblogi
07/12/2022 — 11:03
See polnud hüsteeriline 😀 Lihtsalt tema kindel seisukoht oli teaduslikele allikatele tuginedes, et kui pole vajadust, siis ei tasu anda
Gerli
07/12/2022 — 11:29
Meie elame Soomes ja siin on tavaks alustada 4-kuuselt. Lugesin palju eestikeelset infot ja plaanisin selle põhjal ka algselt 6-kuuselt alustada, aga lastenõuandlast soovitati juba varem pihta hakata. Laps oli enne ainult rinnapiimal ja suurt kasvu. Lisatoitu hakkas väga kiiresti suuremates kogustes sööma. Seedimisega pole kunagi probleeme olnud. 🤷♀️
merjeblogi
07/12/2022 — 11:30
Kas nad põhjendasid ka, et miks soovitavad varem?
Kristiina
07/12/2022 — 11:38
Mu laps sündis jurakana ja oli beebina jurakas (sai ka RPA). Minu info kohaselt võib pudelilastele hakata varem andma lisa. Meie alustasimegi kuskil 4. kuu lõpus. Sõi ja kiitis. Siiani sööb mehe moodi. Ma ei mõelnud kordagi, et äkki see on talle kahjulik. Tundub, et ei olnud ka. Kuula oma kõhutunnet ja kui see ütleb, et su lapsel on kõht tühi, siis jumala eest, anna inimesele süüa. Nende toidukogused on alguses nii pisikesed (mõni tl).
merjeblogi
07/12/2022 — 11:46
See tundub loogiline jah, nagu keegi ülevalpool ütles, et RPA-d on nagunii raskem seedida, siis ehk rohkem harjunud.
K
07/12/2022 — 11:39
Minul olid m6lemad RPA lapsed ja hakkasid lisa saama enne 6.kuud, äkki oli umbes sama vanalt kui Oskar praegu. Puhtalt seetõttu, et oli näha, et kõht jääb tühjaks. Minu alustasin bataadiga, andsin seda u nädalake kuni oli selge, et sobib. Siis tuli tavaline kartul ja siis banaan. Ses mõttes, et ta ju on sul sinna kuue kuu alla ju, sa ei pea ootama, et päeva pealt on kuus kuud täis.
merjeblogi
07/12/2022 — 11:46
No mitte päevapealt jah, aga praegu pigem 5 🙂 Nädala lõpus saab 5 kuud, 1 nädal
Tupsulotu
07/12/2022 — 13:19
https://solidstarts.com/readiness/
ST
07/12/2022 — 13:26
Meil pereõde ütles 4.5 kuu visiidil, et iindlasti peab hakkama andma, sest ta peab õppima lihapüreed neelama 6.kuuks. Ma ütlesin mhmh ja tulin tulema. Alustasin 10 päeva enne lapse 6 kuuseks saamist harjutamisega. Ei tulnud välja. Alustasin 6 kuuselt uuesti. Siis läks üle kivide ja kändude kuni 7 kuuselt läksin üle näputoidule. Siis hakkas ta alles korralikult proovima.
Kuula oma sisetunnet ja tegutse nii. Siis oled ise rahul ja ei kahetse midagi.
Hoia alt, palju on nõukaaegseid õpetajaid. Ma läksin nt oma vanaemaga tülli, sest ei toida oma last lusikaga. Sest lauakombeid pole ju ja ilgeee raiskamine on. Ma muidugi ei oska vait olla ja pidin vastu vaidlema, et lauakombeid ei saagi õppida kui ise ei proovi ja kui lapsele ette ei näita jne.
merjeblogi
07/12/2022 — 13:31
Hm, ma pole ekspert, aga liha 6-kuuselt tundub veits vara 😀 Kas need valmispüreed lihaga pole mitte 8+ üldse purgil kirjas?
A.
07/12/2022 — 14:06
Meie ootasime 6-kuuseks saamise ära. Laps on kogu aeg olnud üsna kergekaallane, kuid samas omas tempos siiski üsna stabiilselt kasvanud, seega mina küll ei ole aru saanud, et lapse kaal ses osas mingi suur näitaja oleks – allikad ütlevadki, et võid ju nooremale anda, aga kuna toiduainete lõhustamiseks ja seedimiseks tal veel ensüüme pole, siis reaalsuses ta sellest suurt midagi ei omasta. Arst vist ütles viie kuu visiidil, et kui tahan, võib proovima hakata, aga ma ei tahtnud veel 😀 Aga selles osas, eks see kuus kuud on ka ju selline umbmäärane määratlus – et ega need ensüümid nt viis kuud ja 28 päeva vanal lapsel kuskil ukse taga ootamas ei ole, et siis punkt kuuekuuselt toimima hakata, seega laias laastus see, kas hakkad andma viie kuu ja kahe nädala vanuses või kuue kuu ja kahe nädala vanuses ses osas ilmselt erilist vahet ei tee. Meie alustasime püreede asemel kohe näputoiduga (igaks juhuks ütlen, et perearst kiitis selle samuti heaks ja tegemist ei ole mingi öko-šmöko uhhuutamisega, mida vanem generatsioon kohati arvavat näib 😀) ja selles koolkonnas soovitatakse jäigalt vanuse asemel hoopis muid märke valmisolekust jälgida – kas tunneb toidu vastu huvi, kui teised söövad, kas on ise võimeline asju suu juurde tooma ja suhu panema, kas oskab enam-vähem iseseisvalt istuda. Meie oma veel päris ise ei istunud, aga kui seda oleks ootama jäänud, oleks alles seitsme- ja poolekuuselt oma esimesed ampsud saanud. Aga esimesed nädalad kui mitte öelda kuud on lisatoidu (eriti näputoidu) puhul tavaliselt peamiselt maitsetega tutvumiseks, st. plätserdatakse ja lutsutatakse paljut, aga kõhu täis saamise eesmärki lisatoit ikkagi ei täida ja selleks on lapsele ikka piim (muu ongi “lisaks”), seega ma hästi seda lisatoidu andmist sest kõht jääb muidu tühjaks ei usu/poolda, kui just jah tõesti lusikaga ise lapsele sisse ei topi seda suuremates kogustes kohe…
Üldiselt kehtib ka see (ja näputoidu vallas rõhutatakse seda eriti), et kui alustada siis kui laps on saanud kuuekuuseks, tasub last kohe hakata harjutama võimalikult erinevate maitsetega ja ei pea tingimata asju väga ükshaaval pakkuma, sest kuuekuuse lapse seedesüsteem peaks olema valmis vastu võtma pea kõiki toiduaineid (st päris toiduaineid, mitte poolfabrikaate või maiustusi vms), mida me isegi sööme, vältida tuleks põhimõtteliselt vaid soola ja suhkrut ning mett ja vaadata üle, et pakutav oleks lapsele sobilikus “formaadis” ning suures plaanis tasakaalus (suurte valgukogustega nt ei saa nad veel hakkama), see ükshaaval proovimine ollagi olnud rohkem teemas siis kui juba neljakuustele lisa anda soovitati ja selles vanuses ongi tõenäoline, et üks või teine asi ei sobi. Meil sai juba esimese paari nädala jooksul sisuliselt kõike proovida (erinevad juurviljad, liha, piimatooted (v.a rõõsk lehmapiim), muna, mõni puuvili), praegu on laps aasta ja kolm kuud ja sööb sisuliselt peretoitu. Potentsiaalsete allergeenide sihilikku vältimist ka enam tegelikult ei soovitata, sest paljudel juhtudel on nii, et mida hiljem laps allergeeniga esimest korda kokku puutub, seda suurema tõenäosusega allergia ka avaldub (umbes nagu steriilsuses kasvamine ja tolmuallergia). Soovitataksegi üsna kohe (aga mitte varem kui kuuekuuselt) proovida nii muna kui pähklivõid kui maasikaid jne, esialgu muidugi väikeses koguses, aga kui see midagi ebameeldivat kaasa ei too (ja enamikul lastel ju tegelikult ei too ning kui toobki, saab sellest vähemasti teada), ei ole põhjust neid toiduaineid vältida.
Aga samastudes natuke sellega, et millal alustada ja kas jääb muidu “nälga” – mina ka veidi pelgasin esialgu seda kuue kuu täis ootamist, sest ikka vanem generatsioon kõrval ju targutas, kuidas vanasti kõik lapsed juba neljakuuselt kartuliputru vitsutasid ja siis ikka tekib alateadlik mõte, et aga äkki… Maha rahustas mind see kui lugesin, et päris vanasti, ajal kui aadlikel ammed olid, olid lapsed piimatoidul 8-9-10 kuud enne kui muud juurde andma hakati ja siis ka enamasti juba sama, mis ise söödi. Miks peaks siis minu laps ses osas viletsam olema, et tal nüüd tingimata varem miskit vaja oleks?
Aga soovitan sulle seda raamatut: https://varrak.ee/raamat/naputoit/ (leiab järelturult), pole teab mis kirjanduslik meistriteos, aga seletab lisatoiduga alustamise väga põhjalikult lahti ja minule andis kõvasti enesekindlust juurde.
merjeblogi
07/12/2022 — 14:09
Aitäh sulle nii põhjalike selgituste eest, lugesin kohe huviga 🙂 Raamat väljamüüdud, aga proovin kuskilt otsida
Anne-Mai
09/12/2022 — 07:07
Väga nõus sinuga. Minul ka laps alustas kuuekuuselt ja kohe näputoiduga, mitte midagi peale liigsete maitseainete ja magusa kraami ei jätnud välja, andsime assortii ette ja lasime proovida. Täpselt samadel kaalutlustel pakkusin ka nt maapähklivõid, et kust see organism peaks nende toitudega harjuma ja neid nö normaalseks pidama hakkama, kui ei saa nendega õigel ajal kokkupuudet. Ei viitsinud hakata midagi välistama või mitu päeva ainult ühte toiduainet pakkuma, mõtlesin, et kui tuleb mingi reaktsioon, siis tegeleme, aga ei tulnud kunagi.
Praegu saab poiss kohe aastaseks ja no sööb kõike ja väga hea isuga, anna ainult ette.
K
07/12/2022 — 15:37
Meile soovitas lastearst hiljemalt 5-kuusena alustada lisatoiduga, sest 6-kuuselt peaks laps hakkama juba liha saama, selleks ajaks peaks teised asjad proovitud olema ja neelamine selge.
Anu
07/12/2022 — 19:38
Kanadas näiteks ei räägita kaalust, vaid kaalukõverast. Mõni lihtsalt ongi algusest peale seal kuskil alumises otsas ja teine ülemises otsas. Samas võtab kumbki omas tempos normaalselt juurde kui see kõver ilusti ülespoole liigub. Ei pea ega saagi kõik samas kaalus olla.
Allergeenide kohta öeldakse siin, et peabki harjutama. Et mõni asi annab alguses mingi reaktsiooni, aga pärast kümmet proovimise korda enam ei anna. Need punetused ja naha karedused võivad ka muust olla, nii et kui mingit väga hullu reaktsiooni ei ole, ei tasu üldse muretsedagi. Mingid asjad muidugi on, näiteks tsitruselisi ei tohiks enne aastaseks saamist anda, sest mingi seedimise põhjus ja beebidel teeb pepu punaseks. Aga need on sellised üldlevinud, et tulevad guugeldades kohe välja. Ja mett ei tohi alla aastasele kindlasti anda.
Muus osas võta vabalt. See lisatoiduga alustamine käib nagunii üliväikeste koguste kaupa. Enamikele lastele esimestel proovimiskordadel ei meeldi, nii et lähebki poole teelusika suurune kogus korraga. Minu esimene ei tunnistanud näputoitu ja teine ei tahtnud jällegi midagi püreedest kuulda, nii et eks see ole selline koostöö värk. Hakka lihtsalt vähehaaval peale ja ära liialt muretse.
merjeblogi
07/12/2022 — 20:06
Meil ka ikka kaalukõver 🙂
Rents
07/12/2022 — 20:25
Lihtsalt punetus või kare nahk ei häirikski ju kedagi, aga kui su laps on end kaks korda millegi peale veriseks kratsinud (ja ärkab öösiti tihedamini üles, sest sügeleb nii hullult), siis sa ei mõtle, et savi, annan kaheksa korda veel. 😀 Sõbranna laps käis mitu korda EMOs hingamisraskustega, enne kui aru saadi, milles asi – tahan näha seda ema, kes selle peale ütleks, et ei ole midagi, proovime nädala pärast uuesti. Lihtsalt paari punast laiku ei paneks ma ilmselt tähelegi.
Katariina
08/12/2022 — 06:58
Minu laps on sünnist saadik selline kergemat sorti olnud. RPst on talle ka alati väheks jäänud, juba haiglas peale sündi sai RPAd juurde.
Siis sattusime haiglasse rs-iga kui laps oli 5-kuune. Seal kohe arstid lendasid peale et aa, misasja, sa ei annagi veel lapsele lisatoitu? Miks? jne
Ühesõnaga, ka mul ei olnud plaani anda enne 6kuud lisatoitu, kuigi laps oli selline kergemapoolne ja tol ajal ta sai RP ja RPAd läbisegi. Seega ta oli igati hästi toidetud ja no mulle nagu tundus ka et sellel lisatoiduga oleks võinud veel kuukese kannatada, aga samas ei tahtnud hakata ka arstidega vaidlema. Andsin talle väga väikese ampsu, ja toppisin seda rohkem talle piima sisse
Samas oli ta ise vägagi huvitatud lisatoidust. Mul isegi video arvutis kus ta esimest ampsu proovib..
merjeblogi
08/12/2022 — 08:31
Mis on rs? See emade sõnavara on üks keeruline asi 😀
Katariina
08/12/2022 — 09:23
Rs- viirus
Üsna kole asi
https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/respiratoor-suntsutiaalne-viirusnakkus
merjeblogi
08/12/2022 — 10:52
uhh :/
Mai
08/12/2022 — 15:35
Kindlasti oodata 6 elukuuni alustamisega tundub olevat moevool. Nii nagu laste kasvatuses on neid alati olnud. Ja tuleb ka tulevikus.
Lase lapsel end magama nutta ja ära võta sülle muidu hellitad ära. Et siis paarkümmend aastat hiljem teise äärmusse minna. Iga hinna eest anda ainult rinda, sest see on lapsele parim. Isegi kui piima pole piisavalt või on lahja või imetamine ei õnnestu või on valus hoolimata nibukaitsetest. Iga ema tahab ju kõige paremat oma lapsele, kuidas ta siis neid soovitusi ei kuula. Või rinda ei anna, sest ainult halvad emad annavad rinnapiima asendajat.
Nii võib hulluks minna.
Võta rahulikult. Mitte midagi ei juhtu 5 kuusena lisaga alustanud lastega. Või 4 kuusena. 1 väike lusikas päevas ja osa läheb veel suust mööda ka. Pealegi võib laps selle isegi ära põlata ja selle vähesegagi harjutamine võtab aega.
Kui ikkagi laps on rahutum ja tundub, et vajab lisa siis ju nii ongi. Nii tihe rinnal olemine on märk, et midagi on viltu. Kas siis hambad või ongi nälg või midagi veel muud.
See 6 kuusena alustamine viib pigem varjatult selleni, et laps ei saa b12 vitamiini ja rauda piisavalt. Tõenäoliselt vanasti oligi see nii. Eks palju sõltus aastaajast ja toidu mitmekülgusest, mida ema raseduse ajal sõi. Lihtsalt meditsiin oli teine. Ja võimalused. Ning tõekspidamised.
Ja kui alustadagi hiljem lisaga siis ikkagi mitte palju erinevaid toite ja kiiresti, sest see lööb ka seedimise paigast ära. Kõik uus on alati seedimisele uus, vahet pole kas 5 või 6 või 7 kuusena alustades. Kohanemiseks on vaja aega . Alati. See kehtib kõikjal.
Ja toitumisnõustaja viide, kuidas sellega on. Kas see hõlmab ainult jõukaid heaoluriike või on sinna arvestatud ka vaesed riigid, kus poleksi võimalik lapsele täisväärtuslikku lisa pakkuda ja seetõttu ongi rinnapiim eriti oluline, vahel pea ainus. Ma ei taha mõeldagi, mis vitamiinide defitsiit neil lastel seal võib olla.
Võta rahulikult. Uuri lastearstide soovitusi (vaevalt nad nüüd nii valesti soovitavad ja lastele parimat ei taha). Ja siis otsusta ja tee seda mida Sina antud hetkel oma last arvestades lapsele paremaks pead. Vahet pole mida sa otsustad, alati on keegi, kes ei pea seda õigeks.
merjeblogi
08/12/2022 — 18:36
Andsin talle täna lusikatäie kõrvitsapüreed. Sõi selle ära ja tundub, et meeldis isegi. Aga siis oli terve päev megarahutu. Võta nüüd kinni, kas kokkusattumus või püreest 😀
Laura
09/12/2022 — 11:42
Minu laps 5-kuuselt sisuliselt tungis meie taldrikutesse, süüa üldse enam rahulikult ei saanud. Eks hakkaski siis lisa saama, nii püreesid kui näputoitu. Ja ohsamait, kui palju seda kulus! Pool purki püreed korraga. Ei mingit teelusikaotsatäit.
Õhtupuder on kuldne kraam! Näljase tüübi puhul kindlasti hea. Mina tegin seda ise, odramannast vist. Hea peen tekstuur. Banaanitükid ka sisse enne tulelt võtmist – lähevad hästi pehmeks.
Aga see 4+ kuud ongi selline vanus, kus algusaja rahulikud ööd võivad mitmeks aastaks möödas olla – elu muutub huvitavaks, närvisüsteem ja tajud arenevad hooga, tekivad arengu- ja kasvuspurdid, hambad hakkavad tulema, ühesõnaga 100 põhjust mitte magada. Sh siis sellised öised iga 2h tagant söömised. Lisatoit võib natuke aidata, kuid ei pruugi ka üldse. Saad ise järele proovida!
Elina
14/12/2022 — 10:11
Nelja-viiekuuselt toimubki 4 month sleep regression ja vastsündinust saab tavaline beebi, kelle esimene prioriteet ei ole enam magamine ja kellel magamine areneb tsükliliseks nagu täiskasvanu oma. Su laps ei ole näljas ega katki, ta väga suure tõenäosusega ärkabki järgmine poolaasta, aasta või isegi kauem öösel mitu korda, et süüa. Sööda talle siis enne und sisse mida tahes, hommikuni magavad vähesed beebid 5-12 elukuu vahel.
Elina
14/12/2022 — 10:32
Soovitaksin lisaks lugeda natuke baby led weaning vs traditional weaning kohta. Vaata näiteks instas solidstarts kontot. Huvitavad teemad on ka puree vs fingerfoods, gagging vs choking (baby feeding reflexes). https://solidstarts.com/methods/
Toitumise osas lähtusin WHO soovitustest ja kōige hilisemast researchist, mis toetab ikkagi 6. Elukuul alustamist. Kõige olulisem on aga ikkagi teha selgeks kas su laps on valmis sööma nn. Solid foods. Selleks peab tal olema 1. Hea kaela ja pea hoidmine 2. Ta peab vähese toega istuma 3.Ta peab näitama üles huvi söögi vastu. Neid märke on veelgi, googelda signs my baby ready to eat solids. Väga hea sait on näiteks see: https://solidstarts.com/readiness/
Sorri kahe keele segamine kasutamise pärast aga ma ei tea pooli neid väljendeid eesti keeles ja pole eestikeelset kirjandust nende kohta kunagi lugenud.