MER

“Troonil oskab iga teine istuda, aga mängida kojanarri, selleks on aru vaja" - Anton Hansen Tammsaare

Kõik pensionärid on vallavaesed

Eile lahvatas skandaal, kus Kaja Kallas tegi Marie-Antoinette’i ja ütles elektrikriisi raames: “Kõik pensionärid ei ole abivajajad. Minu vanemad on pensionärid ja nemad ei ole abivajajad.”

Ma ütlen esimese asjana, et see proua vajaks oma kommunikatsiooniga abi, sest ilmselgelt selline lause ajab väga paljud inimesed tagajalgadele. Aga. Vaatame nüüd sellele lausele otsa ja mõtleme natuke oma peaga.

Kallasel on 100% õigus. Kõik pensionärid ei ole abivajajad. Kui Eestis on üksainuski pensionär, kes ei vaja oma elektriarve maksmisega abi, nagu näiteks Siim Kallas, siis ei ole KÕIK pensionärid abivajajad. Ma tean mitut head pensionäri, kes ei ole abivajajad.
Näiteks mu vanaemagi – kui me elektriarved kätte saime, ütlesin talle, et tead, ära küta nii palju elektriga, kütke ahju. See oli tema jaoks isiklik solvang. Ta ütles, et ta saab endale elektriga kütmist lubada. Kas siis peaks riik tema elektriarve kinni maksma, sest ta lihtsalt tahab elektriga kütta, sest tal on nii mugav? Ta on ju pensionär.
Lisame siia veel kõik need pensionärid, kellel on fikseeritud elektripakett ja kelle elektriarve tõusis 10 euro pealt 10.50 peale. Kas riik peaks nende elektriarved hüvitama lihtsalt sellepärast, et nad on pensionärid, kuigi nad ei vaja selle arve maksmisega tegelikult abi?

Ja kui nüüd mõelda – kas me tahame, et riik maksaks Siim Kallase elektriarveid, kui ta tegelikult ei vaja seda, lihtsalt sellepärast, et ta on pensionär?

Mulle tundub, et paljudele inimestele ei jõua see kohale, et riigieelarve ei ole üks suur pott, kust saab lõputult raha võtta. Selleks, et kõigi inimeste elektriarveid kinni maksta, ei ole lihtsalt raha. See pole kiusu pärast, see ei ole lihtsalt võimalik. Aidata saab neid, kes vajavad abi, aga mitte mingit inimgruppi selle pärast, et nad kuuluvad sellesse inimgruppi, isegi kui nad abi ei vaja.

See ei tähenda, et pensionäride seas ei oleks palju abivajajaid. On küll. Loomulikult on. Aga pensionäri ja vallavaese vahele ei ole vaja panna võrdusmärki, sest kõik pensionärid ei ole tingimata abivajajad. Toetusi peaks maksma ikka vajaduspõhiselt, mitte valimatult kõigile, et oo sa oled pensionär? No võta siis sott. Suurpere? Kindlasti vaesed. Üksikema? No millest me üldse räägime. Jah, nende gruppide seas on palju abivajajaid, aga nad kõik ei ole abivajajad.

Üleüldse lokkab Eestis selline vaesuse mentaliteet, et kui keegi julgeb rääkida suuremast rahasummast kui viis eurot, inimesed hulluvad. Iga kord kui räägitakse Eesti keskmisest palgast, olete tähele pannud kommentaare? KÕIK teenivad miinimumpalka, “lihtne inimene” pole sellist raha näinud, ainult “need seal pukis” teenivad selliseid summasid. Kõik on vaesed, absoluutselt kõik on vaesed – välja arvatud “need seal pukis”.


Laigi ja jaga:
fb-share-icon
« »