Oscaris teavitati mind, et kuna mu veresuhkur on pisut kõrge, pean ma GTT testi tegema, et välistada (või kinnitada) rasedusaegne diabeet.
Ma lugesin kohe netist, et see test on maailma kõige rõvedam asi. Lühidalt pead sa jooma ühte hirmus magusat vedelikku ja siis okset kinni hoidma, sest kui sa oksele hakkad, siis pead uuesti tagasi tulema ja uuesti sama tegema. Igasuguseid õudulugusid oli, kuidas sellest hakkab ülihalb.
Minu moto elus on, et tasub alati end hüsteeriasse ajada iga asjaga ja muretseda, siis enamasti üllatud meeldivalt, et polegi midagi hullu.
Nii ma siis läksin muretsedes kohale, andsin verd, avasin selle joogi ja läksin igaks sajaks juhuks tualett jooma, et äkki oksendan end täis. Tegelikult polnud see üldse isegi halb. Noh, see polnud just selline jook, mida ma iga päev vabatahtlikult jooks, aga see polnud ka midagi hullu.
Siis pidi kaks tundi istuma ja iga tunni tagant uuesti verd andma. Mul oli arvuti kaasas, sain rahulikult tööd teha ja sai naljagi, sest üks väike poiss nuttis hirmsasti, kui verd andma pidi ja üks vanaonu viskas nalja: “Kuule, kui sa niimoodi nutad, hakkan ma ise ka kartma!” ja kõik naersid.
Siis tulid tulemused, et paastuveresuhkur on kõrgem.
Noh, ma ise ei arvanud, et see mingi probleem on, sest see oli ainult 0,2 võrra, aga ma sain kohe rasedusaegse diabeedi diagnoosi, mis tähendab, et peab raseduse lõpuni oma veresuhkrut kontrollima, toitumist jälgima ja kõik asjad. Ma ettevaatlikult üritasin küsida, et kas ma pean, kas ma ei võiks lihtsalt mitte magusat süüa, aga tuli välja, et ma tõesti pean.
Õnneks ma läksin apteeki ja mu retsept oli kehtetu, nii et ma sain seda koledat veresuhkru võtmist edasi lükata. Mu teine moto elus on, et kõike ebameeldivat peab edasi lükkama nii kaua kui võimalik.
Veresuhkru kontroll käib nõndaviisi, et pead väikse nõelaga, mis on pastakalaadse asja sees, endale näppu torkama ja siis masinake mõõdab, mis su veresuhkur on. Seda peab tegema hommikul ja 90 minutit pärast iga söögikorda. Ma ei taha vinguda, aga see on kõige tüütum asi, mida üks inimene teha saab.
See torge ei ole otseselt valus, on sada korda valusamaid asju maailmas olemas, aga see on täiega ebameeldiv. Eriti ebameeldiv on see, et vahel ei hakka normaalselt verd tulema ja kui on liiga vähe verd, siis läheb masinake errorisse ja sa pead seda uuesti tegema. Ükskord ma pidin viis korda järjest seda tegema.
Iseenesest positiivsest küljest on toitumise jälgimine väga hea, sest ma ei tahaks rasedusega väga palju juurde võtta – mul on niigi seda varu piisavalt. Ja kui sa pead ämmaemandale toitumispäevikut saatma, siis tundub kuidagi imelik sinna kirjutada, et sain õhtusöögiks jäätist. Kui sul on diabeet. Arvab veel, et täitsa imelik.
Aga siin mu nädalapäevik on, kui kedagi peaks huvitama – äkki saab õhtusöögiideid või midagi. Üldiselt ma ütleks, et veresuhkur püsib suhteliselt stabiilne, aga too päev, kui ma mett pudru peale panin, oli küll asi täitsa pekkis, nii et tuleb välja, et ma ei saa tõesti üldsegi magusat süüa.
Peab siis olema hommikuti mitte rohkem kui 5,3 ja päeva jooksul mitte rohkem kui 7.
31.01.22
Paastuveresuhkur : 5,4
Hommikusöök: munavõileib – 1 rukkitasku, 1 keedumuna, teelusikas merevaiku, pool hapukurki
90 minutit pärast hommikusööki: 6,0
Lõunasöök: (isetehtud) seljanka – erinevad lihad ja singid, tomatipasta, puljong, hapukurk, hapukoor, maitseroheline. 1 roheline õun
90 minutit pärast lõunasööki: 4,6
Vahepala: Pai valgusmuuti maasika-vaarika
90 minutit pärast vahepala: 4,3
Õhtusöök: Täidetud suvikõrvits – suvikõrvits, kanahakkliha, isetehtud letšo, juust, petersell
90 minutit pärast õhtusööki: 4,1
1.02
Paastuveresuhkur : 5,0
Hommikusöök: munavõileib – 1 rukkitasku, 1 keedumuna, teelusikas merevaiku, pool hapukurki
90 minutit pärast hommikusööki: 5,6
Lõunasöök: Täidetud suvikõrvits – suvikõrvits, kanahakkliha, isetehtud letšo, juust, petersell. Peotäis mandleid ja rosinaid.
90 minutit pärast lõunasööki: 5,3
Vahepala: 330 ml 100% multimahl, 3 kiivit
90 minutit pärast vahepala: 5,9
Õhtusöök: Veiselihavokk – veiseliha, juurviljad, sojakaste. Kõrvale riis.
90 minutit pärast õhtusööki: 4,8
2.02
Paastuveresuhkur : 5,2
Hommikusöök: munavõileib – 1 rukkitasku, 1 keedumuna, teelusikas merevaiku, pool hapukurki
90 minutit pärast hommikusööki: 5,4
Lõunasöök: Veiselihavokk – veiseliha, juurviljad, sojakaste. Kõrvale riis.
90 minutit pärast lõunasööki: 4,9
Vahepala: pool granaatõuna, kaks peotäit pähkleid-rosinaid
90 minutit pärast vahepala: 5,2
Õhtusöök: kukeseenekaste – kukeseened, köögikoor, kõrvale kartul ja 1 hapukurk
90 minutit pärast õhtusööki: 5,0
3.02
Paastuveresuhkur : 5,2
Hommikusöök: kaerahelbepuder, maasika toormoos, kodujuust, mesi, kookoshelbed
90 minutit pärast hommikusööki: 7,1
Lõunasöök: Kukeseenekaste: kukeseened, köögikoor, kõrvale kartul ja 1 hapukurk
90 minutit pärast lõunasööki: 8,1
Vahepala: 2 kiivit, 1 banaan, matcha (matchapulber+piim)
90 minutit pärast vahepala: 5,1
Õhtusöök: Fitlap odrajahust kanalihaga pelmeenid, natuke hapukoort ja tsillikastet, salat – salatilehed, tomat, kurk, oliiviõli, palsamiäädikas
90 minutit pärast õhtusööki: 5,8
4.02
Paastuveresuhkur : 5,3
Hommikusöök: kaerapehmik tl merevaiguga ja kurgiga, pool banaani. Kohv piimaga
90 minutit pärast hommikusööki: 4,7
Lõunasöök: Salat mozzarellaga – salatilehed, tomat, kurk, mozzarella, oliiviõli, palsamiäädikas
90 minutit pärast lõunasööki: 4,7
Vahepala: 1 banaan, 3 kiivit
90 minutit pärast vahepala: 5,2
Õhtusöök: Veiselihakotlett, kartulipuder, peedisalat, köögikoore kaste
90 minutit pärast õhtusööki: 5,7
05.02
Paastuveresuhkur : 5,4
Hommikusöök: Kiluvõileib: leib, kilu, keedumuna, sibul
90 minutit pärast hommikusööki: 4,9
Lõunasöök: Suitsulihavõileib: leib, suitsuliha, tomat
90 minutit pärast lõunasööki: 4,5
Vahepala: maasikad, kiivid
90 minutit pärast vahepala: 5,0
K.J.
10/02/2022 — 10:57
Küsi oma naistearstilt soodustusega glükoosisensor. 🙂 Siis ei pea sõrmi kogu aeg torkama ja näed põhimõtteliselt igal ajahetkel, mis su VS on. Ainult kalibreerimiseks korra päevas torkad.
Esimest tüüpi diabeetikutele (ja minu teada ka rasedusdiabeediga) hüvitatakse enamus sensori tasust haigekassa poolt, kui on arstilt retsept. Igal juhul kindlasti tasub uurida! Endal väga palju mugavam elada ja murevabam ka! 🙂
Diabeetikuna tean, KUI kuradi tüütu see igapäevane torkimine on.. sensor on mu elukvaliteeti OLULISELT parandanud.
merjeblogi
10/02/2022 — 11:11
Mis see soodustusega maksab?
K
10/02/2022 — 10:58
Sa räägiksid nagu minu rasedusest. Kõigepealt olin ma 1000000% kindel, et saan poja- ei saanud 😂 ja sain muidugi diabeedi kaela 0.01 ühiku pärast. Hullult põdesin algul aga ei muutnud toitumises midagi, sest tegelt olid näidud alati korras. Hullult kartsin juurde võtmist, sest lisa oli enne rasedust kohe hirrrrmus palju kogunenud. Võtsin juurde 5kg mis jäi haiglasse, laps sellest oli 4kg. 🤷🏼 Beebi 8 kuune ja ma 20 kg kergem ja ei ma ei olnud enne 100 kilone.
merjeblogi
10/02/2022 — 11:13
Uhh, siis sul vedas ja olid tubli! Ma võtsin 2 kg alla raseduse alguses, sellest 1 kg olen juurde võtnud ehk 1 kg miinuses praegu.
Rents
10/02/2022 — 11:20
Mitte ainult magusast ei pea hoiduma muidugi – minu ainus kogemus rasedusaegse diabeediga pärineb ajast, mil Printsess veel rase oli ja blogis imestas, et kurat, isegi porgandipirukat ei tohi süüa. Nii et järeldan sellest, et igasugused süsivesikud on halvad.
Aga mu mehel on ilmselgelt sinuga sama moto. Me siin maadleme koolikutega, eks ole. Üldiselt läheb juba järk-järgult paremaks, aga üleeile tegi titt uue rekordi ja karjus meile lihtsalt kuus tundi näkku (õnneks vähemalt söögipausidega), ise raevus ja kange nagu pulk. Eile oli täiesti normaalne päev, oli küll kaks tunnikest üleval, aga suht chill, tahtis lihtsalt meiega aega veeta ja nahk-naha kontakti, siis polnud mingit virinat. Ja täna kirjutas mees mulle töölt, et ta ei julge öelda, et eile oli nii tore, sest ta teab, et tore päev tähendab lihtsalt seda, et järgmine tuleb sitem. Ma ilmselgelt olen kõige eestlaslikuma välismaalase valinud, muud ei oska öelda.
merjeblogi
10/02/2022 — 11:36
Ma ei saanud sellist üksikasjalikku nimekirja nagu tema, lihtsalt mingid üldised tervisliku toitumise soovitused. Ma väga ei keskendunud, aga üldpoint on see, et söö tervislikult ja porgandipirukad ilmselt on rasvased ja halbade süsivesikutega, nii et tõstavad veresuhkrut
K
10/02/2022 — 11:23
Alati on hea lugeda kui endal sama värk. Olen pannud tähele, et paremast käest tulevad tunduvalt kõrgemad näidud kui vasakust- veider. Mul oli 0.01 üle ja megapettumus, sest ainus mittedieediaeg ongi rasedus olnud. Õnneks 2 korda päevas ja üle päeva mõõtmine nüüd viimastel kuudel kuna tubli oldud.
merjeblogi
10/02/2022 — 11:41
Hmm, ma pole märganud, aga vaatan ka huvi pärast, kas on erinevates kätes erinevad
T
10/02/2022 — 11:29
Minul hakkab rasedus kohe läbi saama (esilekutsumine rasedusdiabeedi tõttu).
Sain diagnoosi umbes seal 16-17 nädalal, dieediga kontrolli all päris hoida ei suutnud, sain tablettravi peale. Need siis ajasid maksa tuksi ja pidin insuliini süstima hakkama. Alguses 12 ühikut ja nüüd 38ndaks nädalaks olen jõudnud 38ühikuni päeavas, sest lihtsalt ei allunud veresuhkur kuidagi.
Ja samuti oli alguses GTT testil ainult 0,1 näit üle, seega soovitan seda tõsiselt võtta, selle haiguse tüsistused on koledad 😞
merjeblogi
10/02/2022 — 11:43
Issand, nii kahju sinust, et niimoodi rasedus möödunud 🙁 Ei, ma võtan muidugi tõsiselt, ma lihtsalt vingun
K
10/02/2022 — 12:11
Ma kirjutasin oma kogemusest paar postitust (küll juba aastal 2018, aga äkki keegi saab kasu..) blogisse kaktuseblogi.ee/tervis/rasedusdiabeet-vol-viimane/
merjeblogi
10/02/2022 — 12:14
Kasulik lugemine, aitäh!
H
10/02/2022 — 14:38
Megatüütu ja mind veel ärritas kõige rohkem, et keegi ütles mulle mida ma sööma pean… Uhh
Loodetavasti hullemaks ikkagi ei lähe ja kui probleem ainult hommikune, siis ehk päeva omasid mingi hetk enam mõõtma ei pea. Mul oli nii vähemalt ja nii detailset päevikut ka ei pidanud. Aga et hommikust alla saada, sõin õhtuti veel midagi valgurikast ja aeglaseid süsivesikuid, nt väiksem klaas keefiri või natuke juustu ja rukkileiba. Siis oli hommikune näit parem. Sest kõht on ju tühi ka!!
merjeblogi
10/02/2022 — 17:56
hmm, peab siis jah õhtuseid toite rangemalt vaatama:)
H
10/02/2022 — 14:41
Ah ja kui vähemalt tunnine jalutuskäik teha pärast õhtusööki, siis see ka aitas.
merjeblogi
10/02/2022 — 17:56
Mhm, seda nõu kirjutas mulle üks naine ka. Mõte on hea, aga ilm on nii jube, et õhtul ei kutsu üldse 😀
Anu
10/02/2022 — 16:34
Mina ka kirjutasin rasedusdiabeedist omal ajal, et äkki on kellelgi veel kasu.
http://seiklusjutud.blogspot.com/2017/11/tervislik-menuu.html
merjeblogi
10/02/2022 — 17:56
aitäh jagamast!
K
11/02/2022 — 06:33
Minul diagnoositi rasedusaegne diabeet juba esimese rasedusega ja just seetõttu, et mingi näit oli tsipa üle. Mis marru ajas, oli see, et too sama näit oli ainult paar kuud enne langetatud ehk vanade standardite järgi oleks mul kõik normis olnud. Õnneks ma suutsin ka dieediga reguleerida ja ravimeid ei võtnud. Nüüd teise rasedusega olin kohe alguses rohkem jälgimisel, sest plekk oli ju nimel juures 😀 ja alustasin veresuhkru mõõtmist päris raseduse alguses. Kuna oli kogemus, oskasin teadlikumalt toituda, sest ma tahtsin seda diagnoosi igal juhul vältida eelkõige et ei saadetaks jälle esilekutsumisele, sest esimese lapsega läks kogu sünnitus just seetõttu pekki. Aga diagnoos susati mulle siiski uuesti ja torkisin ennast neli korda päevas ikka mitu mitu kuud. Ma olin mõlema raseduse aeg suhteliselt skeptiline selle diagnoosi osas ja mulle tundus see natuke arstide poolt paanika tekitamisena, seda enam et mul ei olnud mingit eeldust ega põhjust seda diagnoosi saada ning mu enesetunne ei lnud kordagi halb. Mu sõbranna sai sama diagnoosi ja no temal läks ikka väga hulluks lõpuks ehk lisaks tablettidele hakkas ka süstima. Aga tegu oli ka inimesega, kes on elu aeg ülekaaluline olnud.
Ühesõnaga, võid lugeda minu esimest sisekannet oma kogemusest siin – https://kerstiseiklus.wordpress.com/2021/09/25/uk-meditsiinisusteem-natuke-teisest-vaatevinklist/ … kui sa edasi kerid, siis tuleb natuke uuemaid postitusi ka.
Ehk mina soovitan võtta seda olukorda kaine mõistusega ja kuulata enda enesetunnet. Sinu näidud näitavad selgelt, et suudad dieediga veresuhkrut kontrollida, midagi hullu ei ole (vaata kasvõi numbrite vahet peale sööki mis on sinu näit ja lubatud maksimum) ja mingeid lisaravimeid ei ole vaja. Ma ei tea, kuidas Eesti meditsiin suhtub rasedusaegsesse diabeeti, kuid UK’s jäi mul küll mulje, et seda diagnoositakse liiga igal sammul ja tekitatakse paanikat natuke liiga palju.
merjeblogi
11/02/2022 — 10:59
mul pole ka halb olnud ja ma ei teakski, et midagi teistmoodi on, kui proovid poleks näidanud, aga ma ikka järgin äe soovitusi 🙂 ega kunagi ei tea – mõnel läheb hästi, teisel võib halvasti minna, nagu siin eespool jagati lugu
Kadi
11/02/2022 — 16:25
Mind on 2x õnnistatud GDM diagnoosiga. Esimene kord oli 9kuu jooksul 2x veresuhkur normist kõrgem ja 1x oli see siis GTT testil. Sain teada, et mu veresuhkru näidud on stressist otseselt mõjutatud. Teine kord oli probleem paastuveresuhkruga nagu näitude järgi ka sul. Seda kõige raskem normi saada toitumisega. Muud näidud korras, vahet pole kas sõin sefiirikooki või kapsast. Kui saad testribade retsepti, soovitan need siit tellida https://abmedical.ee/tooted/diabeet/glukomeetrid/ . 1 glükomeeter aastas on tasuta ette nähtud.
Mariann
13/02/2022 — 20:33
Kusjuures. Minul oli viimase rasedusega hommikune suhkur korrast ära kui õhtusöök oli liiga vara. Kui õhtul enne magamaminekut midagi sõin oli hommikune suhkur korras.
Lugeja
14/02/2022 — 12:29
Kas see rasedusaegne diabeet on mingi muu asi kui tavaline diabeet? Vanasti teadsin, et diabeedi diagnoosi saab kui veresuhkur on tühja kõhuga üle 6 mmol/l. Nüüd siis see väärtus vist madalamaks muudetud. Kas siis kui see rasedusega alla 5 ei lähe, peab hakkama hiljem insuliini süstima?
Vabandust, ei tea sellest teemast midagi. Tundub väga hirmutav.
merjeblogi
14/02/2022 — 14:05
Gestatsioonidiabeet (GDM) ehk rasedusaegne suhkruhaigus on raseduse ajal tekkinud süsivesikute ainevahetuse erineva raskusega häire, mis on esimest korda tekkinud või diagnoositud raseduse ajal.
Gestatsioonidiabeet taandub pärast sünnitust, aga jätab eluaegse riski haigestuda diabeeti.
Kui toitumisega ei saa kontrolli all hoida, siis peab vist viimase meetmena jah insuliini süstima.
JJ
14/02/2022 — 16:47
Kuidas sa eelmisel päeval enne vereanalüüsi andmist toitusid? Ja enne GTT-d eelmisel päeval? Mina olen käinud seda tegemas kahe rasedusega ning loeti sõnad peale, et mitte süüa eelmisel päeval magusat ning viimane toit hiljemalt kl 20. Kui tavaverega oli piiripealne – ega muidu poleks GTT-d tegema saadetud -, siis GTT oli eelmise päeva toitumist jälgides kombes. Arusaadav, et kui ikka on diabeet, ei tohi seda kergekäeliselt võtta, aga eelmise päeva toitumine mõjutab näitu samuti.