Eelmise postituse jätkuks ma tahtsin rääkida sellest, mis on hällisurm ja kuidas emad saaksid riske maandada. SIDS (sudden infant death syndrome) on tuntud ka nime all hällisurm, sest tihti sureb laps just magades. 90% hällisurmasid toimub lapse esimese 6 elukuu jooksul, kõige ohtlikumad on 1-4 kuu. Hällisurma põhjused ei ole teada, aga on mitmeid asju, mida vanemad saavad ära teha, et riske vähendada.
- Õige magamisasend
Kuidas beebi magama peaks, on erinevat infot. Mina leian, et beebi peaks magama külili. Seda põhjusel, et kui ta sööb ja toit üles tuleb, ta ei lämbuks. Minu laps ise läheb kogu aeg selili, sel juhul ma pööran ta pea küljele just sellel põhjusel kui piim üles tuleb. Ma pärast toitmist ei maga ka kohe edasi, vaid jälgin natuke aega last, kas tal tuleb toit üles.
- Ülekuumenemine
Beebi riietamine on üks keerulisemaid teemasid, sest me kõik tahame, et lapsel oleks soe. Paraku kiputakse last üle mässima, nii et tal on tegelikult liiga palav. Pigem olgu tal jahe kui palav. Ülekuumenemine on üks hällisurma riske.
- Voodi olgu tühi
Pehmed mänguasjad, tekid, pleedid… need kõik on väga armsad beebivoodis, aga viska see sitt kohe voodist välja. Kõige parem on, kui lapse voodi on täiesti tühi ja et laps magaks beebide magamiskotis, et ta ei tõmbaks endale midagi näkku. Tõsi, ma ei viitsi iga päevaune peale last magamiskotti panna ja päeval ta magab oma pleediga. Aga pleedi panen ma ainult jalgadele, et ta ei saaks seda endale näkku tõmmata.
- Ole last toites ärkvel
Emad on lapse esimesel eluaastal paratamatult väga väsinud. Ma olen kuulnud mitmest juhtumist, kus ema toidab öösel last rinnaga, jääb magama ja rind lämmatab lapse. Mu ühel lähedasel pereliikmel lõppes kunagi õnneks see vaid ehmatusega.
Ma ise toidan last RPA-ga. Alguses ta sõi öösiti vähe tihti ja ma panin piimasegumasina voodi kõrvale, et ma ei peaks täiesti ärkama. Loomulikult ma selge mõistusega ei jää laps süles istumas magama, aga mul hakkas tekkima palju neid hetki, kus ma mõtlesin, et panen korra silmad ainult kinni… muidugi ma jäin istudes magama, sest ma olin väga väsinud. Miks ma selle ära lõpetasin, oli see, et laps võib mu sülest kukkuda, aga on ka oht lapsele peale va犀利士
juda. Nüüd ma lähen alati piimaegu alla korrusele tegema, et ma korralikuks ärkaks, kui tema toitmisega tegelen.
- Kaisus või mitte?
See on väga tavapärane, et magatakse beebi kaisus. Isegi spetsialistid soovitavad seda. Mulle ütles imetamisnõustaja, et võta laps kindlasti kaissu magama, sest laps vajab lähedust. Ma ei pea seda õigeks. Minu laps magab oma võrevoodis just seetõttu, et esimesel eluaastal on väsimus suur ja ma ei usalda end, et ma end lapsele peale ei keera. Kui magada kaisus, peaks jällegi elimineerima lapse lähedalt padjad-tekid, mis võivad lapsele näo peale minna. Sul tasub vaid öösel tekk peale tõmmata instinktiivselt, et see läheb lapsele näkku ja ongi kõik.
S
08/10/2022 — 11:12
Kaisus magades võivad ka ema pikad juuksed lapsele ohtlikuks osutuda, eriti kui juba suurem beebi või laps, kes end keerab. Võib need endale ümber kaela keerutada. Ohtlik on ka kui juuksekarv keerdub käe, sõrme või varba ümber.
Kairit
09/10/2022 — 13:54
Kui sa tõepoolest oleksid hällisurma teemat uurinud, siis teaksid, et ainus magamisasend, mis vähendab hällisurma riski, on selili asend. Nii on. Ka külili asend ei vähenda hällisurma riski kuigivõrd rohkem võrreldes kõhuliasendiga.
Enamik Eesti lastearste soosivad beebide külili v poolkülili magamist, mis tõepoolest vähendab võimalust, et laps tõmbaks toitu kurku, kui krooksuga peaks tagasiheide tulema. Aga hällisurma riski vältimisega see seotud pole ja lämbumissurm pole hällisurm, mille puhul põhjus jääb teadmata.
MLA
13/10/2022 — 05:25
Panen siia lisalingi, mulle meeldib kuidas selle keerulise teema kohta on kirjutatud siin blogis:
https://minuperspektiiv.com/2022/07/02/miks-imikud-akksurma-surevad/
Lisaks kuna minu beebi on magab ka mul kaisus siis lohutan end statistikaga, et see on pigem väga harv juhus:
https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2018/05/21/601289695/is-sleeping-with-your-baby-as-dangerous-as-doctors-say
Ja isegi kui teha ise kõik õigesti, ei pruugi sellest kasu olla. Elu on kaos ja me ei suuda seda kontrollida lõpuni välja.