Kasvuhoone oli meil kodus selle suve kõige ägedam projekt. Ma olen kaua aega tahtnud kasvuhoonet, aga kuidagi ükski poest leitav pole mind kõnetanud – või noh, mõned on – teate küll, need klaasist ja mustade metallraamidega ja istumisalaga mine-pekki-kui-ilusad-kasvuhooned, aga nende hind on muidugi selline, et kui selline raha välja vaid kasvuhoone eest käia, peaks sinna ise sisse kolima.
Kuna mul remondipoisid nagunii trepihalli tegid, tekkis mul mõte, et kuulge, te kasvuhoone viitsite ehitada? Nii nad rõõmuga sombuses märtsi lõpus hakkasid pihta, sest kui mul mõni idee juba tuleb, siis ma tahan seda kohe ja praegu.
Eks muude tegemiste vahelt läks valmimisega aega nagunii, aga tomatite istutamise ajaks oli kasvuhoone ilusti valmis.
Mul oli kindel soov, et tahaks kahte ust, et esiteks näeks lahe välja ja teiseks räägitakse, et nii on mugavam aiakäruga sisse kärutada. Kuna tahtsin uksi külje peale, sest tahan sinna sauna ette ehitada terrassi, mis viiks otse puhta jalaga kasvuhoonesse, tegi see kasvuhoone hästi kõrgeks, mis tuli välja väga lahe ja saab lakke riputada igasuguseid ampleid, seekord ma panin sinna oad ja herned rippuma.
Kindel värk oli seegi, et kasvuhoonesse tuleb kindlasti istumisnurk. Sügisel saab sinna panna soojendi ja mõnusalt vihmasabinas lambanahaga tugitoolides kahekesi õhtust süüa või niisama raamatut lugeda.
Kindlasti pidi kasvuhoones olema ka valgus, et suveõhtuti sinna sääskede eest peitu pugeda. Niiskuskindate valgustite valik on meil kuidagi hirmus kitsas, aga kes vihjet tahab, siis Hektoris on valik suur. Ma alguses mõtlesin teha sellise elutoalaadse, et oleks nagu “pärislamp”, aga siis langetasin ikkagi klassikalisema valiku.
Tugitoolid olid meil vanad ja juba lagunenud, aga otsustasime, et annaks neile uue võimaluse – kui neid väga liigutama ei pea ja on seljaga vastu seina, püsivad veel ilusti. Laud oli ka varem olemas. Riiuli seinale ehitasin vanast plaadist, mis ma pööningult leidsin ja kaks riiulihoidjat alla.
Kes tahab oma aeda kasvuhoonet, ma soovitan igal juhul ehitada ise. Ma kaalusin nii- ja naapidi, aga ise tehtud on ikka parem.
- Ise teha on odavam. Ärge saage valesti aru, ka ise ehitades pole kasvuhoone odav projekt ja ehituspoest odava näkatsi saab kindlasti odavamalt, aga too laguneb ka ilmselt ühe suvega ära.
- Saad teha täpselt sellise kasvuhoone nagu sa soovid. Näiteks mul oli soov, et uks oleks ääres ja sellist lahendust saab ainult ise tehes.
- Ise tehes saad paika panna sellised mõõdud nagu sa soovid. Mina tahtsin laiemat ja kõrgemat kui tavaline kasvuhoone on.
- Ise ehitades saad kasvuhoonet aastate jooksul putitada ja ehitada näiteks pikemaks. Puitosasid on lihtne vahetada, kui aastad oma töö teevad.
- Kasvuhooned võtavad kergelt tuule alla või raske lumi vajutab nad sisse. Jällegi saad enda tehtud kasvuhoonet kergemalt putitada, mitte ei pea uut ostma. Ma lasin ehitada näiteks saunamaja seina külge, et ma mõnel tormisel hommikul ei avastaks oma kasvuhoonet kogu täiega naabri hoovist.
- Jumala eest, tee oma kasvuhoonesse istumisala, see on täiega mõnus.
K
30/08/2021 — 08:07
Väga hubane näeb välja 👌
merjeblogi
30/08/2021 — 08:28
aitäh! 🙂
Anu
30/08/2021 — 22:41
Mul on täielik ahaa-moment – herned amplitesse? Kui geniaalne! Pole tokke ega miskit vaja. Kuidas ma selle peale varem pole tulnud?
merjeblogi
31/08/2021 — 06:34
mhm, hakkavad ilusti allapoole rippuma ja hea haarata ka mööda minnes 🙂
iSiil
12/09/2021 — 13:58
Nii kift! Ausalt, ma olen täiega vaimustuses. Sul ikka jagub seda nutti ja isetegemisindu.
merjeblogi
14/09/2021 — 09:03
aitäh!