Ma mäletan neid aegu kui eilset päeva, kus ma ei viitsinud minna trenni, näiteks ujuma, sest jube tüütu ettevõtmine tundus see enda trikoo ja rätiku spordikotti viskamine ja pärast juuste föönitamine ja õueriiete selga toppimine.
Kui Oskar sündis, oli selge, et ma enam laisk lohe olla ei saa ja pean inimesega basseinis käima hakkama. Nii panime me end kirja ujumistundi ja võimlemistundi, kus kaks korda nädalas käime.
Kui ma arvasin, et too asjade spordikottide viskamine ja enda riidesse panemine pärast ujumist on jube tüütu, siis nüüd tundub see nagu puhkus lõunamere ääres, kus üks kokteile ette veab ja teine varbaid mudib.
Ma poleks elus arvanud, et beebiga näiteks ujuma minemine on terve päeva ettevõtmine.
Esiteks sa pead ta uneajad klapitama trenniajaga. Oskar on üleval korraga kaks tundi. Kui ta on üleval üle selle, saab armsast beebist elav deemon. See deemoniks muutumine tuleb väga tasahilju… kui ta väsib, siis ta hakkab naerma. Aina kurjakuulutavamalt. Kuni lõpuks naerab laginal. Ja siis röögib naerda. Ja siis lihtsalt röögib. Nii et kui me tahame minna trenni, peab ta magama täpipealt sel ajal, et trenn mahuks tema ülevaloleku aknasse. Seda peab hakkama planeerima juba hommikul ja hinge kinni hoidma, et ta magaks nagu graafik ette näeb, sest kui ta ärkab liiga vara, on kõik jälle pees. See hõlmab endas teraselt voodi kõrval istumist ja iga nihelemise peale tšš-tšš tegemist.
Teiseks söögiajad. Ta peab minema basseini või võimlemisse nii, et tal on kõht täis, aga mitte just söönuna.
Kolmandaks tuleb taevaisa poole palvetada, et ta enne basseini oleks “tualetis” käinud. Muidu iga kord kui ta kahtlase näoilme teeb, olen ma valmis basseinist välja jooksma, et ära nüüd jumala eest, palun ei…
Nii on pool päeva ettevalmistust tehtud.
Loodetavasti saab tema uneajal asjad kokku panna. Rätikud, ujumisriided, mähkmed, märjad salfakad, piim, riided ja turvahäll valmis panna.
Kohale jõudes läheb libedalt ja trenn ise on tore. Pärast trenni aga algab uus võitlus ellujäämise nimel.
Kui varem mulle tundus jube tüütu võõras kohas duši all käia, et end kloorist puhtaks pesta, siis käes libe ja näljane siiakala, on see veel keerulisem. Nii ma teda ühe käega hoian, teise käega pesen ja ise lepin sellega, et saan end jooksva vee all üle loputada.
Riietusruumi jõudes on ta üldiselt rahulik. Kuni kuskil nurgas hakkab teine beebi karjuma, siis ta teeb korra suured silmad… ja ühineb kooriga. Ma ise samal ajal tilgun veest, üritan teda rahustada ja lutipudelit suhu toppida. Siis ta veidi sööb, aga nii kui ta maha panen, et ise riietuda veeloigus seistes, hakkab ta jälle koorilauluga tegelema ja nii ma üritan teda rahustada, et oota korra, emme paneb endale sukkpüksid jalga…
Kui oleme mõlemad riides, toidan ta lõpuni ja panen turvahälli. Seal ta jääb enamasti kohe magama. See on väga tore, aga nüüd peaks ruttu koju minema ja juukseid ma kuivatada ei saagi. Suva, kapuuts pähe ja autosse.
Kodutee ta magab õndsat und nagu armsake. Uba on aga selles, et meil on koju sõita 15-20 minutit. Ehk koju jõudes pean ma ta autost välja võtma, tuppa viima ja turvahällist välja võtma. Selle peale on ta klõps! üleval. Kui päris beebina magas ta pärast trenni pikalt, siis nüüd on ta üleväsinud, mis tähendab, et ta jaurab mitu tundi ja magama ei jää mitte.
Ja nii ongi käes õhtu. Oli tore trennipäev!
Tegelt ärge saage valesti aru, mulle jubedalt meeldib Oskariga askeldada. Ta on nii lahe sell. Inimene on täpselt minu nägu kui ma oleks poiss ja beebi.
Mari
02/11/2022 — 08:59
Aga miks mitte jätta teda õue/autosse lahtise aknaga magama? Magavad hästi õues ja teil maja ka. Monitor juurde ja magab une lõpuni.
merjeblogi
02/11/2022 — 09:05
Ma ei taha pärast ujumist väga õue jätta. Ja turvahällis pikemalt magamine ei tundu kõige ergonoomilisem.
Leila
02/11/2022 — 10:22
Sellist “ergonoomilise luksust” ja “teeme nii nagu peaks” on pahatihti võimalik jälgida ainult esimese lapse puhul. Teise ja sealt edasi puhul on asi juba ainult ellujäämises… 😀 ehk vaatad kuidas vähegi annab elu talutavaks korraldada. Eks leidub muidugi ka erandeid ja lihtsamaid lapsi.
merjeblogi
02/11/2022 — 10:42
Ma arvan, et kahe väikse lapsega üldse üksi ujuma minna ei oleks võimalik 😀
K
02/11/2022 — 14:46
Kas mitte igal turvahällil ei ole soovituslik aeg, mis selles veeta, tavaliselt selline 2 tundi. Kui sul kojusõit võtab 20 mintsa ja enne seda on ta hällis ütleme 10 mintsa maganud, siis on sul ju selline 1.5 tundi mänguaega, kus ta võiks sul toas olles turvahällis edasi magada. Kui sa kuhugi pikemalt sõidad, on ta sul ju ka turvahällis kauem, kui 20 mintsa. Muidugi, kui sõidad kuhugi 4 tundi, oleks tore vahepeal seljasirutuspeatus teha 🙂
merjeblogi
02/11/2022 — 18:39
Nojaa, aga kui ma kuskile sõidan, siis on ta seal asja pärast 😀
Nell
02/11/2022 — 18:03
Ma arvan, et selle uinaku lõpu ergonoomilisus jääb teisele kohale kui valikus on ka variant, et laps saab oma une kenasti täis magada. Eriti kuna teil ju oma hoov seega beebimonotor kaissu ja las lõpetab oma une turvahällis.
K
02/11/2022 — 19:14
Täpselt minu mõte. Pigem lastagi tal kauem magada ning ärgates on laps rõõmsas tujus ning emal vähem stressamist. PS! Ujumast tulles on ta ju ka asja pärast turvahällis, et puhata. Ega sa pane teda ju igapäevaselt (lõuna)uinakuid turvahälli tegema, pigem ikka jätad ta erandkorras sinna 🙂
Merl
02/11/2022 — 11:27
Oeh ma mäletan ka seda tralli nagu eilset päeva 😃 Ainult, et me pidime jalgsi ja vankriga hakkama saama ja lutipudeli asemel olin ise see lutipudel ja istusin loigus lapsega 🙄🫠. Huhh, ainus hea asi oli see too aeg, et kilod kadusid ludinal ja nii sale nagu ma lapse 1 aastaseks saamisel olin, pole enne ja pärast oldud.
Rents
02/11/2022 — 12:01
Hah, ma olen imetava emana hetkel elimineerimisdieedil, sest tal vist mingi allergia – ja no ma olin enne juba sale, aga hetkel olen kahe nädalaga kaks kilo kaotanud ja kardan, et kui samas tempos edasi läheb, ei ole mul varsti piima, sest no ma ei jaksa süüa mingit riisi ja kana nii palju, et mu kalorivajadus rahuldatud saaks.
Aga teemasse lohutuseks nii palju, et see läheb hulga paremaks nii, kui laps juba istub, siis saad ta vähemalt pesemise ajaks beebivanni istuma panna ja mulistab seal omaette. Vähemalt minu omale meeldib vannis istuda piisavalt, et mitte hakata sealt välja ronima ja kuskile minema. Sest näiteks turvahällis magamisega meil just ükspäev juhtus nii, et jätsin ta turvahälliga pärast ujumist tema tuppa magama, aga rihmad pidin lahti tegema (Cybex Cloudi saab istuvast asendist lamavasse tõmmata, aga rihmasid tuleb selleks kas järele anda või need lahti teha), nii et järsku kuulsin teisest toast kolinat. Mõtlesin, et nüüd kukkus sealt pea ees põrandale, aga ei – tuli omal jalal käimisraamiga sealt toast välja, nägu naeru täis. 😀 Ehk siis oli suutnud kuidagi täitsa edukalt sealt hällist välja ronida ja kohe maailma avastama hakata.
Tupsulotu
02/11/2022 — 11:45
Me istusime autos kuni beebi ärkas. Üleväsinud last tudule panna ma ei suuda üldse. Meil oli turvahäll mis seisu ajal käis täislamavasse kah, oli ergonoomilisem
JJ
04/11/2022 — 16:52
Ma olen nüüd see ebapopolaarne ema, kes küsib, et… aga miks peab ujumas käima? Ei, ei pea sugugi. Ei ole üldse hädavajalik tegevus beebi arengu seisukohalt.
Beebiklubid, -trennid, -muusikatunnid, -ujutamised on mõeldud emadele kodust välja saamise ja suhtlemise eesmärgil, nagu ma kunagi ühest targast artiklist lugesin. Noh, siis, kui tundsin end läbikukkununa, et minul pole lapse une- jm graafikuid vaadates võimalust teda “arendamas” käia. Sain põdemisest lahti.
Tore, et selliseid asju korraldatakse ja veel toredam, kui neist osa võetakse, aga saab rahulikult ja stressamata ka ilma.
merjeblogi
04/11/2022 — 21:20
Mis asja, sa tõsiselt räägid või? 😀 Loomulikult on ujumine, võimlemine, sotsialiseerumine, laulmine beebi arengule väga head. Ujumine eriti mu meelest arendab ikka megalt. Võimlemine ka, eriti meie õpetaja, kes iga lapse arengut silmas pidades personaalselt läheneb.
Ilmselgelt ei PEA käima trennides beebiga, võib ka kodus võimelda. See ei muuda kedagi läbikukkunud emaks, kui ta lapsega trennis ei käi. Miks üldse või kes sind nõnda tundma pani? Aga see ei tähenda, et trennid arengut ei toetaks.
JJ
07/11/2022 — 11:35
Ma ei ole väitnud, et need tegevused ei toeta arengut. Ütlesin, et ei ole hädavajalikud. St pole nii, et kui kambas koos ujumas või laulmas ei käi, kukub laps (utreeritult väljendudes) välja lollakas ja lombakas. Täpselt nagu ei hakka laps treeningutest-tundidest osa võttes kiiremini roomama, sööma, rääkima, lugema.
merjeblogi
07/11/2022 — 17:17
Einoh, miski ei ole otseselt hädavajalik peale sooja toa ja toidu.
JJ
07/11/2022 — 20:53
Äärmustesse pole ka tarvis laskuda 🙂
merjeblogi
07/11/2022 — 21:22
No sa ka laskusid ju äärmustesse oma lollaka ja lombaka jutuga. 😀 Aga jah, ma endiselt pole sinuga nõus. Trennid arendavad väga last. Roomamiseni pole meie vanuserühmas muidugi veel jõutud, aga näiteks kui laps ei keera, siis õpetaja juhendab tegema harjutusi, mis teda selles toetavad jne.
Rents
08/11/2022 — 17:56
Kas sa täitsa tõsiselt arvad, et laps, kellel mingit külge rohkem arendatakse, ei arene selle koha pealt kiiremini? Laps, kellega rohkem räägitakse, hakkab varem rääkima, kui ta hakkaks vanematega, kes teevad ainult “hmrh” nagu Witcheri sarjas. Laps, kelle tüvelihaseid arendatakse, hakkab kiiremini istuma/seisma/liikuma, kui ta ilma selleta hakkaks. Eriti oluline muidugi olukordades, kus beebi päris “traditsiooniliselt” pole ilma tulnud (ma ei hakka detailidesse laskuma, aga minu omal ntks olid ühe külje lihased natuke tugevamad kui teise omad, nii et juba selle pärast tahtsin, et ta ujumas käiks ja lihaseid arendaks).
Ja meie beebitrennis sai küll nippe konkreetsete asjade kiiremini õpetamiseks, mis vahel on konkreetselt lapse ohutuse seisukohast olulised. Minu oma näiteks tahtis muudkui kõhuliasendist istuma ronida, ükskõik kui mitu korda ta selle käigus kuskile vastu kukkus – treenerilt saadud nipiga õpetasin ta konkreetselt kolme katsega niimoodi istuma tulema, et enam ei kukkunud. Nii et iga kell on kasulik trennis käia.
Anna-Liisa
06/11/2022 — 13:44
Titeea trennide olulisus on lihtsat osav müügitöö. Ükski trenn pole beebieas nii tähtis kui regulaarne, kvaliteetne segamatu uni. See on see, mis arendab nii vaimselt kui füüsiliselt ja mille rikkumisega ei tohiks jamada.
Kui siiski trennis käia, mis last veel ekstra kurnab, tuleks garanteerida, et ta saab pärast seda segamatult une täis magada.
merjeblogi
06/11/2022 — 14:05
Ma jään eriarvamusele osava müügitöö suhtes, minu arvates on ujumine ja võimlemine lapse füüsilise arengu kohapealt olulised.
Ja une koha pealt… et miks mõlemat ei saa? Ega ta 24/7 ju ei maga, et ärkveloleku ajal trennis käia ei võiks.
Rents
08/11/2022 — 17:58
Mul on füüsiliselt väga aktiivne laps, kellel julgust tiba liiga palju. Nii et ta on sellest ajast saadik, kui suurde vanni sai, vist vähemalt viis korda seal niimoodi kukkunud, et pea käib vee alla (või läinud meelega midagi suuga vannipõhjast üles korjama) – tänu sellele, et oleme ujumistrennis käinud, ei ole sellega isegi pisaraid kaasnenud ja mõnel korral pole isegi minu sekkumist vaja olnud, sest ta hoiab automaatselt ise hinge kinni ja tuleb pinnale tagasi. Nii et ujumaskäimist soovitan küll kõigile lastele juba nende turvalisuse seisukohast – jah, alguses on hinge kinnihoidmine reflektoorne, aga see refleks kaob ujumas käimata ühel hetkel ära.
Kadi
10/11/2022 — 15:17
Huvitav, et neid osavaid müügitöö trenne väga ei promota. Pole kuskil näinund suurt reklaamtahvlit ning pole ka kaubanduskeskuses nägusad noormehed kõrvale kutsunud, et beebitrennide erinevatest moeröögatustest rääkida. Ometigi on rühmatrennid ja ujumistrennid osalejaid täis.
Käisin esimese lapsega kuni tema 2aastaseks saamiseni erinevates trennides ja olen kindel, et need tema arengule positiivselt mõjusid. Kahjuks vanusegrupile 2-4a trenne väga ei pakuta ja tunneme mõlemad sellest puudust. Kavatsen ka augustibeebiga kõikidest trennidest võimalusel osa võtta ja ei arva, et need teda kuidagi ei arendaks.